W jaki sposób zapobiec marnowaniu ciepła przez okna?

W jaki sposób zapobiec marnowaniu ciepła przez okna?

brak ocen

Przepisy z 2021 roku zwiększyły wymagania stawiane oknom. Producenci mają nielada wyzwanie, aby im sprostać. Nowe rozwiązania zakładają wykorzystanie potrójnych szyb o grubszych ramach, a co równie istotne - odpowiedniego sposobu montażu. Na wygląd budynku ma bezpośredni wpływ rodzaj okien, a ich cena zależna jest od rozmiaru przeszkleń oraz podziału szyb. Poleca się przemyśleć, jaki rodzaj okien jest nam potrzebny jeszcze na etapie projektowania mieszkania. W tym artykule poznasz cenne wskazówki na temat okien.

Izolacyjność cieplna w oknach - właściwości

Zwykle przytaczanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest chyba najczęściej wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej materii, przedstawiając dane w taki sposób, ażeby wypadały one jak najlepiej. Okna cechują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Sygnalizuje jak dużo energii uchodzi nam przez okna. W związku z tym niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech typach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Chwytem pospolitym przy sprzedaży okien jest podawanie parametru odnoszącego się wyłącznie do przeszklenia.

W których miejscach należy rozmieścić okna?

Przepisy budowlane wskazują, które pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym jak również określają jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Umieszczone powinny być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni podłogi tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych i technicznych, takich jak łazienka czy też kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego planem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana pośrodku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, która musi mieć własne przeszklenie albo być wydzielona aneksem kuchennym we wnętrzu z dostępem do światła dziennego

Ramy okienne - jaki materiał wybrać?

Drewno, PCV, aluminium - te surowce świetnie nadają się na ramy okienne. Parametry mechaniczne PCV powodują, że materiał ten nie może być użyty na drzwiach tarasowych, czy też większych rozmiarach okien. Niestety nie sprawdzi się też na małych oknach - profile z tworzywa sztucznego powinny być przestronne, co zajmuje miejsce na szkło.  

Dobra wiadomość jest taka, że PCV można stosować w oknach fasadowych. Niższe koszty oraz brak konieczności pielęgnacji tego materiału, to duża zaleta. Na takich oknach sprawdzą się kolorowe okleiny lub nakładki z metalu.

Na wielkie przeszklenia i okna dachowe stosuje się drewno. Wymaga ono natomiast nakładu pracy, w postaci jego odnowy oraz większych kosztów zakupu. 

Materiałem luksusowym i najtrwalszym jest aluminium. Nie potrzebuje on specjalnej opieki i można użyć go na duże okna.

Aktualnie na izolacyjność cieplną wpływa w znacznym stopniu wymiar profilu oraz zastosowane dodatki. Wykorzystany surowiec nie ma więc aż takiego znaczenia. Z kolei popularne jest użycie pianki, którą wypełnia się powierzchnię wewnątrz ram. Izolacyjność wymienionych surowców jest do siebie bardzo zbliżona.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii