Samochodowy fotelik dziecięcy – jaki wybrać?

Samochodowy fotelik dziecięcy – jaki wybrać?

brak ocen

Rodzice zawsze chcą, aby ich dziecko było jak najbardziej bezpieczne podczas jazdy samochodem. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha mogła jeździć z Tobą na długie podróże, a nie masz pojęcia jak zabrać się do wyboru fotelika, przeczytaj ten tekst! Opisujemy w nim, jak zakupić najlepszy fotelik samochodowy, który będzie zarówno funkcjonalny, zgodny z przepisami, jak i bezpieczny dla malucha.

Fotelik samochodowy – najważniejsze kwestie

Powinniście uważnie zmierzyć wasze dziecko oraz sprawdzić jaka jest jego waga. Produkty z kategorii fotelików podróżnych produkowane są dla pasażerów o rozmiarach mieszczących się w pewnych zakresach. Wiedza na temat wagi oraz długości dziecka ograniczy wasz obszar poszukiwań.

Najczęstsze przedziały wagowe stosowane przez producentów to: 0 - 13 kg (dla dzieci do 12 miesiąca życia), 9 - 18 kg oraz do 36 kg. Produkty z pierwszej kategorii zakładane mogą być jedynie tyłem do kierunku jazdy. Z dwóch kolejnych możliwe jest umocowanie zgodne z kierunkiem przemieszczania się.

Im fotelik lepiej dobrany będzie do rozmiarów waszego dziecka, tym będzie mu wygodniej i bezpieczniej. Oczywiście wiadomo, że dziecko urośnie. Konieczne w związku z tym będą wymiany fotelików. Nie rekomendujemy nabywania osprzętu zbyt dużego z założeniem, że dłużej będzie nam służyć lub używania sprzętu, z jakiego wasze dziecko już wyrosło.

Fotelik dziecięcy do samochodu – testy bezpieczeństwa

Foteliki samochodowe poddawane są specjalnie przygotowanym testom zderzeniowym, które ocenia się w skali pięciu stopni. Im wyższa nota, tym wyższe jest bezpieczeństwo malucha. Warto więc zakupić fotelik, którego producent cieszy się wysokim stopniem w skali bezpieczeństwa. 

Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie zamontowanie fotelika. Jeśli dobrany pod Twoje dziecko produkt będzie zainstalowany zgodnie z zasadami, istnieje o wiele mniejsze ryzyko tragedii podczas wypadku samochodowego. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są z reguły bardziej odporne na silne uderzenia, dlatego rekomenduje się właśnie ten typ, szczególnie dla maluchów ważących poniżej 13 kg.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Karol Czarnecki

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Artykuł bardzo fajny, polecam przeczytać.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii