O czym pamiętać montując drzwi w domu?

O czym pamiętać montując drzwi w domu?

brak ocen

Montaż drzwi zewnętrznych w domu to jeden z ostatnich etapów jego budowy. Stanowią element estetyczny, ale mają także funkcję zabezpieczającą dom przed otoczeniem. Drzwi do domu stanowią ponadto barierę akustyczną, tak by niestraszny był Ci hałas dochodzący z ruchliwej ulicy. Jak dobrać drzwi wejściowe, aby wyróżniały się niezawodnością, doskonałą wytrzymałością i pięknym wyglądem na lata? Czy są uniwersalne wytyczne?

Czy rozmiar drzwi jest istotny?

Aby drzwi wejściowe były funkcjonalne oraz wygodne w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To niezmiernie ważne, jeżeli wśród mieszkańców znajduje się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub ewentualnie planowane jest wnoszenie, lub wynoszenie mebli.

Funkcjonalność drzwi jest w związku z tym najistotniejsza także ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być pewny i systematycznie kontrolowany.

Z jakiego materiału powinny być wykonane solidne drzwi?

Przeważnie wybierane drzwi wejściowe do domu lub mieszkania wykonane są z:

  • drewna,
  • stali,
  • PCV,
  • aluminium.

Drzwi wejściowe wykonane z drzewa należą do jednych z najdroższych, lecz też bardzo mocnych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb i meranti. Rama i ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF lub ewentualnie sklejką. Charakteryzują je nadzwyczaj porządne parametry cieplne.

Drzwi wykonane ze stali są najczęstszym wyborem z uwagi na ich solidność, odporność na uszkodzenia i atrakcyjność cenową. Ramę wykonuje się z drzewa bądź stali oraz pokrywa arkuszami blachy. Ich właściwości cieplne są trochę gorsze, bo trudno jest je ocieplić.

Z kolei porządne parametry cieplne posiadają drzwi wejściowe wykonane z PCW. Są niezwykle popularne oraz dużo tańsze. Doskonale dopasowują się do bramy garażowej, okien czy zewnętrznych rolet.

Najdroższym rodzajem drzwi są te wyprodukowane przy zastosowaniu aluminium. W większości wypadków możemy je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej znajdują się w ofercie dla domów jednorodzinnych.

Drzwi zewnętrzne – jakie parametry powinny być decydujące?

Drzwi wejściowe chronią dom przed nieproszonymi gośćmi. Oczywiście Ci najbardziej niebezpieczni, czyli złodzieje to jedno i tutaj nie ma wątpliwości co do tego, że drzwi powinny posiadać zabezpieczenia antywłamaniowe. Nieproszonymi gośćmi mogą jednak być także gryzonie, czy owady i pajęczaki. Zmagają się z nimi często zwłaszcza osoby, które mieszkają na przedmieściach, blisko lasu. Jak zatem się chronić? Postaw na drzwi, które mają wysoką szczelność. Będą to skrzydła wyposażone w uszczelki na ościeżnicach. 

Jaka rolę spełniają jeszcze drzwi wejściowe do domu? Z pewnością akustyczną. Ta przyda się osobom, które mieszkają w ruchliwym miejscu lub w zabudowie wielorodzinnej (na przykład bliźniaku).

Jeśli wybierasz drzwi do domu, zwróć uwagę na modele, które cechują się wysoką ochroną akustyczną. Nie zapomnij także o właściwości termoizolacyjnej, która ochroni dom przed niepotrzebną utratą ciepła.

 

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii