Literatura fantastyczna - dlaczego jest tak popularna?

Literatura fantastyczna - dlaczego jest tak popularna?

5.00 / Głosów: 1

W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze dzieła polskich oraz zagranicznych twórców literackich z dziedziny fantasy. Są one z pewnością znane wszystkim wielbicielom literatury fantastycznej. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją magiczną przygodę, mogą się z nimi zapoznać i uzupełnić swoje książkowe zbiory. 

Czarodzieje oraz różdżki w literaturze fantasy. Czy domyślasz się już o jakim bohaterze mowa?

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling pewnie wszyscy kojarzą, niemniej jednak wielu zna jedynie z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niecodzienne zdolności magiczne oraz niezmiernie utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby po pewnym czasie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz do tej pory podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak i tych starszych.

Ze względu na rozmaitość i uniwersalność przedstawianych tematów, książki te można polecić czytelnikowi w każdym wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to doskonały wybór.

Przygody Władcy Pierścienia — powinien znać je każdy wielbiciel literatury fantastycznej

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana zawiłym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, jaki w tym momencie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, którą trzeba znać. Powieść jest tak naszpikowana rozmaitymi emocjami, że nie tylko hobbyści fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego odnajdą wiele przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeżeli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt niejasny, można sięgnąć po „Hobbita”, jaki jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest także ekranizacja, jaka jest tak dobrze zrealizowana, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez dużą część filmu przemieszczają się przez pasma górskie, jest bardziej plusem aniżeli minusem.

Saga Wiedźmińska — zdecydowany pionier na polskim rynku fantasy

O ile jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i wielbimy skrajny, siarczysty humor, to znakomicie nadadzą się książki Sapkowskiego. Panuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że znajdujemy się w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Znajdziemy tam także sporo krwi i bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Kiedy lubimy książką zapoczątkować jakąś ekranizację bądź na odwrót możemy obejrzeć serial, jaki nakręcono w 2019 roku.

Sceny grozy jako nieodłączny element literatury fantasy

Zwolennicy odczuwania lęku oraz ci, co lubią się po prostu bać, także znajdą coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu niesamowitych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” czy „Księga Mistrza” będą idealne na zapoczątkowanie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Dlaczego warto czytać literaturę fantasy?

Powodem, dla którego warto czytać książki z gatunku fantasy, jest niewątpliwie rozrywka. To dobra propozycja dla tych, którzy chcą ubarwić swoją szarą rzeczywistość. Fantastyka to dziedzina literacka, która wyraża odwieczne ludzkie marzenia, takie jak: podróże, przygody, wędrówki, nieskończona przyjaźń, braterstwo, miłość, barwne fantazje.

Wiele osób, czytając literaturę fantasy, odczuwa adrenalinę. Czują, że potrzebna im jest doza emocji w postaci strachu, dlatego szukają w tych książkach scen grozy. W pewnym sensie jest to paradoks, gdyż cały ten "straszny" świat zamknięty jest tylko w książce. Człowiek siedzi wówczas w swoim wygodnym fotelu, popijając herbatę i może jedynie wyobrażać sobie tę fabułę.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Albert Sobczak

Fantastyka wręcz rozświetla moje życie. Nie przeżyłbym dnia bez chociaż jednego rozdziału.

Oceń:
  • 0
  • 0
Halina Marciniak

Fantastyka przenosi w zupełnie inny świat. Uwielbiam tego typu książki.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii