Kontrola jamy ustnej — z jakiego powodu jest tak istotna?

Kontrola jamy ustnej — z jakiego powodu jest tak istotna?

brak ocen

Bolący ząb to koszmar dla wielu osób. Często sytuacja ta jest skutkiem zaniedbania naszego uzębienia i niechodzenia na wizyty kontrolne. Im wcześniej wykryjesz problem, tym bardziej możliwe jest, że ból w ogóle nie wystąpi. Regularnie badając się u stomatologa, wyeliminujesz wiele kłopotów oraz zaoszczędzisz czas i nerwy. Dlaczego jeszcze warto to robić? Sprawdźmy poniżej!

Dlaczego warto umówić się na wizytę do dentysty?

Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej  – standardowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co owocuje w wielu przypadkach istotnymi kłopotami w leczeniu. Dlatego tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli i nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola kondycji jamy ustnej co pół roku pozwoli na wykrycie ewentualnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Kiedy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej lub dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Okresowy przegląd stomatologiczny — przynajmniej raz na pół roku

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny będzie bowiem konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy używać, by ustrzec się konkretnego kłopotu. Jest to dobry moment, by nadmienić lekarzowi o naszych ewentualnie występujących, nawet okazjonalnie, bólach oraz dolegliwościach występujących w określonych momentach, np. wrażliwość na zimno.

Później dentysta analizuje nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, bada także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Kiedy dentysta zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest dobry bądź występują jedynie drobne wątpliwości co do stosownej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam dopasować właściwy rodzaj pasty, szczoteczki do zębów lub rodzaj nici dentystycznej. W niektórych przypadkach dentysta może przekazać nasz problem do innego specjalisty, np. ortodonty bądź chirurga zębowego (np. w celu usunięcia kłopotliwego zęba).

Zdjęcie rentgenowskie zębów — kiedy warto je wykonać?

W cięższych przypadkach potrzebnym jest wykonanie dokładnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej ujrzeć, jak wygląda układ kostny i jak jest usytuowany kłopotliwy ząb, albowiem nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie, pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego, czy też leczenia w kierunku budowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty niezbędne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe, a także stawy żuchwowo – skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również wymagane przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Dodatkowo dentysta może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.

Kontrolna wizyta u dentysty dla dzieci i kobiet w ciąży 

Przede wszystkim ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Takie wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość występowania na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli chodzi o kobiety, warto wybrać się do stomatologa przed planowaną ciążą. Kontrola i wykonanie wszystkich zabiegów pozwolą prawdopodobnie na przejście ciąży bez jakiegokolwiek bólu zębów. Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, niektóre rzeczy będą musiały poczekać aż do drugiego trymestru. Wizyta kontrolna jest jednak jak najbardziej wskazana.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Marian Woźniak

Ja lubię chodzić do dentysty. Bardzo się lubimy i nie doskwiera mi również żaden ból.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii