Jesienny wysiew trawy. Pomagamy założyć trawnik krok po kroku

Jesienny wysiew trawy. Pomagamy założyć trawnik krok po kroku

brak ocen

Specjaliści już od wielu sezonów są zgodni — najlepszy czas na zakładanie trawnika z siewu to jesień. Nasiona trawy wzmocnią się i wykiełkują w odpowiednim czasie oraz będą w stanie bez problemu przetrwać zimę. Oprócz tego wybór dobrej pory wysiewu trawnika ma ogromny wpływ na późniejszą jego pielęgnację. Prace przy wysiewie wymagają sporej dozy zaangażowania, jednak okazuje się, że jest to rozwiązanie nawet kilkukrotnie tańsze od zakupu gotowej murawy w rolkach. Zobacz jak krok po kroku założyć trawnik.

Wysiew trawnika — reguły

Prace nad nowym trawnikiem należałoby zacząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, bądź dywanowa.

Przed wysianiem trawnika należycie przygotuj podłoże. Usuń wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a potem wyrównaj ziemię. Będzie to pozytywne w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, przemieszczając świeżo posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost i ubijaj powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to przy użyciu niedużego strumienia wody. Bądź uważny, żeby nie spłukać nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Sianie trawy — częste błędy 

Powszechne jest wiele błędów, jakie uchwycić można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na poziomie szykowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym pospolitym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W pewnych miejscach widoczne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania albo w przypadku siewu ręcznego powtórz operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może owocować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zaniedbuje ten proces, a efektem tego jest powstanie wgłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu doby ziemia jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Mając tę wiedzę, dobierz odpowiednie gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.

Zasady jesiennego nawożenia

Pielęgnacja trawnika wymaga od nas sporo zaangażowania. Należy odpowiednio wcześniej zaplanować wszelkie prace. Bezwzględnym obowiązkiem właściciela jest stałe oczyszczanie murawy z resztek kwiatów, chwastów oraz opadających liści. Ważne jest także nawożenie, które ma na celu odżywić źdźbła. Ostatnie powinno odbyć się jeszcze w połowie września, czyli zanim na dobre rozpocznie się jesień. Nawóz musi mieć możliwość dobrego wchłonięcia się w ziemię jeszcze przed przymrozkami. 

Jesienny nawóz powinien w swoim składzie zawierać spore ilości fosforu i potasu. Oba te składniki wzmacniają trawę i zwiększają jej odporność na niesprzyjające warunki pogodowe. Należy wybrać środek, który nie będzie zawierał azotu, gdyż składnik ten pobudza trawnik do wzrostu, a tego w okresie spoczynku chcemy uniknąć.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii