Jakie są najlepsze tytuły wśród lektur szkolnych?

Jakie są najlepsze tytuły wśród lektur szkolnych?

brak ocen

W dobie elektroniki i dostępności do wszelkich zasobów, czytanie papierowych książek traci na popularności. Wiele osób twierdzi, że książki są drogie, a drukowanie ich ma niszczący wpływ na środowisko. Są jednak sposoby na kupowanie tanich książek, a obecnie wiele wydawnictw korzysta z bardziej ekologicznych form druku. Tradycyjne książki to coś więcej niż okładka, papier i treść. To możliwość przeniesienia się do innego świata, oderwania od rzeczywistości w konstruktywny i pouczający sposób. To niesamowita wielorakość tematów, bohaterów i historii. Książki to najlepsi przyjaciele chwil relaksu i wyciszenia. Nie pozwólmy im odejść.

Najciekawsze tytuły w kanonie lektur dla klas I-III szkoły podstawowej

Fenomenalna, napisana ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przybliżająca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetny sposób na zapoznanie się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy”, jak również wielu innych, popularnych wierszy  dla najmłodszych.

Komu spodoba się Detektyw Pozytywka?

Można się bardzo pozytywnie zaskoczyć, że tak wspaniale napisana historia jest szkolną lekturą. To wspaniale, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki rodzimych autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dopasowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.

Lektura dla klas I-III – O psie, który jeździł koleją

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie opowieść o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka powstała na podstawie prawdziwej historii. Jest to poruszająca przypowieść o przyjaźni, wierności oraz zaangażowaniu, a również o tęsknocie i szczególnej więzi, która może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Najciekawsze tytuły w kanonie lektur klas IV-VI szkoły podstawowej

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak realnie odzwierciedla świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy super wieści: to zaledwie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

O czym opowiada lektura Mikołajek?

Przygody Mikołajka, małego francuskiego chłopca i jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, albo zabrać tę książkę na rodzinny wyjazd. Dużo dobrego humoru oraz interesujących przygód, urozmaicone przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z radością.

Dlaczego warto przeczytać Balladynę Słowackiego?

Może nie jest to najlepszy wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, żeby okazało się, że jest to wciągająca książka! Wyobraźmy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora osadzoną we współczesności – film na podstawie takiej historii byłby rewelacyjną sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale konflikty bohaterów i postacie mogłyby równie dobrze być zaprezentowane w stylu greckiej tragedii. Dużym plusem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów – czy warto przeczytać?

Jest to niezwykła opowieść o losach uczniów i nauczyciela w jednej z elitarnych Akademii, najlepiej przygotowująca młodych chłopców do studiów. Niestety trzymająca się skostniałych zasad i reguł, których nie akceptuje nauczyciel angielskiego John Keating. Swoim podopiecznym pragnie przede wszystkim zaszczepić umiejętność samodzielnego myślenia, pasję do poezji i radość życia. Jest to historia mówiąca o tym, jak w imię swoich wyobrażeń krzywdzimy dzieci i młodzież. Wymagamy posłuszeństwa bez możliwości pozwolenia im na posiadania własnego zdania, bo my dorośli zawsze wiemy lepiej, co jest dobre. Książka porusza wiele bardzo ważnych kwestii, które nie tracą na ważności.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii