Jaki dywan będzie dla ciebie odpowiedni?

Jaki dywan będzie dla ciebie odpowiedni?

brak ocen

Jaka jest najprostsza rzecz, żeby zmienić wystrój wnętrza? Zmiana dodatków. Kupując nowy dywan, możemy bardzo szybko stworzyć wyjątkowy nastrój. Dlatego tak chętnie umieszczamy dywany w naszych domach. Dzięki temu jednemu szczegółowi, pomieszczenie wygląda inaczej, ma inny charakter i klimat. Na co zwrócić uwagę przy wyborze naszego wymarzonego dywanu?

Jaki jest najlepszy materiał na dywan?

To, z jakiego materiału winien być nabywany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny bądź sypialni w największym stopniu pasować będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Dzięki temu doskonale sprawdzi się u alergików. Na dodatek wspaniale błyszczy, łatwo go czyścić i ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się wspaniale w pomieszczeniach, po jakich często się chadza. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pokojach, w których umieszczone jest ciężkie umeblowanie. Wełna jest sprężystym materiałem i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Właściwym miejscem na dywan z wełny będzie również pobliże łazienki lub drzwi tarasowych.

Nie zaleca się używania dywanów z materiałów syntetycznych w często okupowanych pomieszczeniach. Mogą one powodować uczulenie domowników i wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Wybór właściwego rozmiaru dywanu

Wielkość dywanu umieszczonego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Powszechna zasada mówi, aby zachować minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może być położony pod meblami. Jest on w tej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Wskazane jest rozważyć kupno kilku mniejszych dywanów i położyć je w różnych miejscach pomieszczenia. Na przykład pod większymi obiektami.

Kształt oraz kolor dywanu - jak wybrać odpowiedni

Rozkład oraz forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej gdy ma on kształt zbliżony do kształtu pokoju. Położony względem ścian winien być tak, ażeby nie rozdzielał pokoju na dwie części. W pokoju na planie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można też pobawić się ustawianiem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wtedy wybrać można dywan o podobnym obrysie.

Kolor dywanu należy uzależnić od kilku czynników. Warto zwrócić uwagę na to, czy mamy zwierzęta, dzieci oraz czy będziemy chodzić po domu w butach. Jeżeli tak, można przemyśleć zakup dywanu w kolorze podobnym do sierści czworonoga, dzięki czemu nie będzie ona tak bardzo widoczna. Jasne dywany świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, do których wpada dużo światła. Nie dość, że nie będzie na nich widać odbarwień, to jeszcze powiększą wizualnie pokój. Dywan może kontrastować z podłogą lub być w podobnym kolorze, jednak najlepiej wcześniej zastanowić się, jakie barwy ścian i mebli już istnieją w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Miron Jankowski

Ja nie posiadam dywanu, bo gromadzi za dużo zanieczyszczeń.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii