Gry edukacyjne – czy rzeczywiście wspomagają rozwój dziecka?

Gry edukacyjne – czy rzeczywiście wspomagają rozwój dziecka?

brak ocen

Dzieci w każdym wieku uwielbiają zabawę. To właśnie bawiąc się, realizują swoją potrzebę rozrywki. Za pomocą zabawy nabywają ważne umiejętności, uczą się współpracy w grupie, czy kreatywnego myślenia. Kluczowe jest jednak wybieranie takich form zabawy, które oprócz rozrywki przyniosą także naukę. Każdy rozsądny rodzic powinien "przemycać" wartości edukacyjne do codziennych zabaw dziecka. Czy popularne gry komputerowe mogą pełnić taką rolę? Podpowiadamy jak je wybrać.

Czy warto wprowadzić gry edukacyjne do codziennej rutyny dziecka?

Przede wszystkim gry uatrakcyjniają naukę naszym dzieciom. Sprawiają, że mozolne uczenie na pamięć może przekształcić się w przyjemny czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Kształtują kreatywność, przyswajanie reguł i zasad, a także samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do porażek, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu realizuje swoje cele. Sposób ten jest również pewny w nauce wytrwałości i cierpliwości oraz może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych i słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiej przyczyny warto wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, jakie pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.

Jak dobrać gry edukacyjne do wieku i zainteresowań dziecka?

Podstawa to wybierać gry dopasowane do wieku. Nie tylko uchroni to nasze dzieci przed wulgarnymi treściami bądź efektami nienadającymi się dla dzieci, ale także spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie powinniśmy dawać dzieciom gry za skomplikowanej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt łatwa nie przyczyni się do chcianego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko umie czynić dobrze, a czego nie. Jeśli umie już nazwać większa część przedstawionych mu zwierząt, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zaintrygować go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.

Pamiętajmy również nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale również co go interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki uwielbia strażaków i wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo uważamy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeśli chcemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, wskazane jest pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim i sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.

Jakie sprzęty najlepiej sprawdzą się do gry?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim można grać. W Internecie jest tak dużo tytułów na każdy typ konsoli, komórki bądź tabletu, że naprawdę nie musimy wydawać gigantycznych pieniędzy, żeby ucieszyć naszą pociechę oraz w dodatku przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Jak chronić dziecko przed zagrożeniami?

Brutalne zdjęcia i nagrania z elementami agresji, hejtu, przemocy, czy pornografii to treści, które w Internecie dostępne są na wyciągnięcie ręki. Dzieci w dzisiejszych czasach, nawet te kilkuletnie, bez problemu biegle obsługują komputer, telefon, czy tablet. Ważne jest zatem uświadamianie swojej pociechy co do tego, jakie treści są dla niej odpowiednie, a jakie nie.

Wzajemne zaufanie i przede wszystkim szczera rozmowa to podstawowy warunek dopuszczenia dziecka do Internetu i pozwolenia mu na granie w gry. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu korzystać z rozrywek, które zawierają brutalne elementy, takie jak na przykład strzelanie czy zabijanie. Udostępniając swojej latorośli sprzęt elektroniczny, należy stale kontrolować czy wybierane gry spełniają rzeczywiście rolę edukacyjną, czy jednak znacznie od tego odbiegają.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Albert Sobczak

Takie gry są bardzo fajne i mega mocno rozwijające.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii

Brak artykułów