Dywaniki samochodowe – jak dokonać wyboru?

Dywaniki samochodowe – jak dokonać wyboru?

brak ocen

W samochodzie jest wiele istotnych elementów, o których nie myśli się podczas jego zakupu. Są to niepozorne kwestie, które nie wpływają na wybór danego modelu auta, a jednak okazują się być bardzo istotne. Wśród tych elementów wyposażenia znajdują się także dywaniki samochodowe. To właśnie dzięki odpowiednio dobranym dywanikom wykładzina samochodu pozostaje całkowicie bezpieczna podczas deszczowej pogody. Przy wyborze tej części wyposażenia musisz kierować się kilkoma ważnymi kwestiami.

Dywaniki samochodowe – najistotniejsze cechy

Decydujący jest ich rozmiar. Przesadnie długie modele stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając bądź uniemożliwiając właściwe korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające życiu sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie i wpadnięcie w poślizg. Równie istotna jest jakość materiału, z jakiego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi on być wyjątkowo trwały, łatwy w pielęgnacji, odporny na przemoczenie oraz pobrudzenia, a także powinien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.

Jak wybrać dywaniki samochodowe?

Dobór dywaników do samochodu nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych cech, na przykład czy przyzwoicie chłoną wilgoć. To właśnie dzięki temu przez długi czas będą w odpowiedni sposób spełniały swoje zadanie.

Przeważnie wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest największa w jesienno-zimowej porze roku. Doskonale radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do auta.

Typowe jesienno-zimowe dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, które zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one niezwykle proste w czyszczeniu i montażu, a wobec tego nadzwyczaj przydatne. Jedyną ich skazą jest mało estetyczny wygląd oraz wydzielanie nieprzyjemnej woni w parne dni.

Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są bardziej przyjemne dla oka, dostępne w wielu wzorach i odcieniach.

Niemniej jednak tego typu dywaniki kiepsko sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym trudno usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać tylko takie, które charakteryzują się dużą gęstością materiału.

Dywaniki samochodowe – jak dbać?

Gumowe dywaniki samochodowe nie sprawiają nazbyt wielu problemów w zakresie ich pielęgnacji. Proces czyszczenia jest niezmiernie prosty oraz szybki. Wystarczy tylko użyć myjki ciśnieniowej bądź pospolitego węża ogrodowego, aby usunąć z nich wszelkie nieczystości czy zabrudzenia w postaci błota lub zacieków. Nie potrzebują w związku z tym drogiej i trudnej konserwacji.

Wcześniej należałoby jednak pozbyć się z dywaników kurzu, piasku, ziemi czy pyłu. Posłużyć do tego celu może pospolita szczotka z długim włosiem, która dotrze do każdego zakamarka, wgłębienia czy rowka.

Niektóre rodzaje dywaników są jednak trudniejsze do wyczyszczenia. Niezbędne jest wtedy zaopatrzenie się w specjalne detergenty używane do całkowitego pozbycia się zabrudzeń. Do tego typu materiałów należą głównie tkaniny, np. welur. W przypadku szybkiego trybu życia lepszą opcją będzie wybranie dywaników łatwych w czyszczeniu, które znacznie usprawniają dbanie o wnętrze samochodu.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Klaudiusz Kania

Moim zdaniem jest to totalnie kwestia gustu i czasu. Ja uwielbiam dbać o samochód, dlatego czyszczenie welurowych dywaników nie sprawia mi problemu.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii