Czym zajmuje się tartak?

Czym zajmuje się tartak?

brak ocen

Drewno od wieków towarzyszy ludzkości jako jeden z najważniejszych surowców w budownictwie, meblarstwie i wielu innych gałęziach przemysłu. Jednak zanim trafi ono do naszych domów w postaci mebli czy konstrukcji budowlanych, musi zostać odpowiednio przygotowane. Właśnie w tym celu powstały tartaki – specjalistyczne zakłady przemysłowe, których celem jest przerób drzew na materiały wykorzystywane w codziennym życiu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym zajmuje się tartak oraz jak funkcjonuje współczesny przemysł drzewny.

Jaki jest zakres zadań tartaku?

Głównym zadaniem tartaku jest przerób surowego drzewa na różnego rodzaju półprodukty, takie jak deski, bale czy listwy. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od wyboru odpowiednich drzew, które następnie są ścinane i transportowane do tartaku. Tutaj drewno jest segregowane według gatunku, wymiarów oraz jakości.

Kolejnym etapem jest obróbka mechaniczna drewna, która polega m.in. na oczyszczaniu z gałęzi oraz obieraniu kory. Następnie tzw. surowce okrągłe są cięte na wymiary zgodnie z przeznaczeniem, a w przypadku niektórych gatunków drewna - również suszone w specjalnych komorach suszarniczych. Na koniec drewno jest szlifowane, aby uzyskać odpowiednią powierzchnię oraz wymiary.

Jakie są rodzaje tartaków?

W zależności od potrzeb rynku oraz możliwości technicznych istnieją różne rodzaje tartaków w Krośnie. Najbardziej powszechne to tartaki krajowe, które zajmują się przede wszystkim przerobem drewna z lokalnych lasów na materiały niezbędne w budownictwie, meblarstwie czy stolarstwie. W Polsce funkcjonuje wiele takich zakładów, które obsługują lokalnych odbiorców. Przykładem jest firma Walter.

Tartaki eksportowe przetwarzają duże ilości surowca drzewnego na półprodukty przeznaczone na eksport do innych krajów. Polska jest jednym z największych eksporterów drewna w Europie, a nawet na świecie. Tartaki specjalistyczne zajmują się przede wszystkim przerobem drewna na produkty o wysokim stopniu wykończenia, takie jak elementy wyposażenia wnętrz (np. parkiety) czy wyroby artystyczne (np. rzeźby).

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii