Basen w ogrodzie - jak przeprowadzić budowę?

Basen w ogrodzie - jak przeprowadzić budowę?

brak ocen

Nawet niewielki basen ogrodowy może przynieść wiele radości i ukojenie w upalne dni. Nie wszyscy lubią korzystać z dostępnych w każdym większym mieście basenów publicznych. Ten na własnej posesji zapewni spokój i intymność. Powstaje tylko pytanie jak zaprojektować i przede wszystkim jak wybudować taki basen przydomowy? W poniższym artykule udzielamy wszelkich porad.

Jak wybrać projekt basenu?

Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wybranie stosownego projektu. Jeżeli posiadamy takie umiejętności, możemy go samodzielnie naszkicować, wyszukać gotowy w Internecie, bądź kupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o skuteczny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i w jakim celu basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika oraz jego położeniem. Pamiętać należy, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz uzyskać pozwolenie na budowę, ponieważ gdy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo z nakazem rozbiórki.

Jak umiejscowić basen?

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że jeśli basen ogrodowy będzie konstruowany podczas budowy domu oraz ogrodu, możemy ocalić sporo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Na pewno poszukujmy miejsca nasłonecznionego, ażeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi oraz gałązkami.

Kolejną sprawą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest oszacowanie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy napór gruntu powiększy się podczas zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zagwarantuje niekończący się dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego akwenu.

Jak wykonać konstrukcję basenu?

Pierwszym i zarazem najmniej kosztownym etapem budowy jest przygotowani wykopu. Zależny jest od planowanego kształtu oraz powierzchni basenu. Jeśli teren jest podmokły, należy także przygotować miejsc pod drenaż. Nieco bardziej kosztownym etapem będzie budowa niecki basenowej. Ta może być wykonana z: betonu, żelbetonu, stali nierdzewnej, materiałów syntetycznych lub drewna. Pamiętaj, aby podczas konstruowania niecki uwzględnić miejsce na podłączenie wszelkich instalacji.

Kolejnym krokiem jest podłączenie instalacji hydraulicznych. Etap ten powinien być oddany w ręce hydraulika. Na koniec pozostaje wykończenie niecki. Dno basenu z  betonu wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią. Warto pamiętać także o zabezpieczeniu zbiornika, zwłaszcza jeśli z basenu korzystają dzieci.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii